PORADY
PORADY

PORADY

Szkody powodowane nadmierną wilgocią.
Usuwanie wilgoci w domu


Wilgotność powietrza to ilość pary wodnej w powietrzu, natomiast maksymalna wilgotność w dużej mierze zależy od temperatury powietrza (im wyższa temperatura, tym więcej pary może się w niej znajdować). Przekroczenie maksymalnej wilgotności, przez na przykład obniżenie temperatury prowadzi do skraplania się pary wodnej. Jeżeli dzieje się to w pomieszczeniach zamkniętych, prowadzi do poważnych uszkodzeń i problemów.

Duże zawilgocenie przede wszystkim wpływa źle na kondycję budynków, osłabia również ich stabilność, prowadzi do odspajania się tynków oraz powoduje bardzo nieprzyjemny zapach stęchlizny. Przenika ona do wszystkich elementów znajdujących się w pomieszczeniu mieszkalnym.

Uważaj na wilgoć w domu!

Wilgoć panująca w domu wpływa na szybszą eksploatację urządzeń elektrycznych, może dojść do różnych zwarć. Takie warunki źle znoszą również meble, ponieważ zbyt duża wilgotność przyczynia się do erozji drewna, co z kolei prowadzi do jego pękania czy wygniatania oraz z łatwością atakowany jest wtedy przez grzyby pleśniowe.

Zawilgocone materiałowe obicia mebli czy ubrania to kolejny poważny problem, ponieważ nieprzyjemny zapach stęchlizny jest praktycznie nie do pozbycia. Wielokrotne pranie w wysokiej temperaturze może jedynie trochę zniwelować, ale nie pozwoli na pełne pozbycie się tego zapachu. Oprócz tego, w ubraniach mogą znajdować się zarodniki pleśni i grzybów, które mają bardzo zły wpływ na nasze zdrowie.

Wilgoć nie tylko wpływa negatywnie na stan techniczny budynków i pomieszczeń, ale ma również duży wpływ na nasze zdrowie.

Wilgotność względna powietrza jest istotnym czynnikiem wpływającym na jakość życia, zbyt duża potrafi źle wpłynąć nie tylko na stan budynku czy mieszkania, ale również wpływa negatywnie na nasz stan zdrowia, a toksyny wydzielane przez bakterie i grzyby rozwijające się w zawilgoconych miejscach, mogą powodować poważne choroby. Dlatego tak ważne jest usuwanie wilgoci z domu, już w momencie, gdy pojawią się pierwsze sygnały jej obecności.

Wilgoć w domu a pleśń i grzyby

Jak powszechnie wiadomo, wilgoć panująca w domu jest idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów i pleśni. Wystarczy połączenie złej cyrkulacji powietrza, wysokiej wilgotności panującej w pomieszczeniu oraz położonej farby lub tapety na ścianach i pojawią się idealne warunki dla rozwoju pleśni. Po prostu duża wilgotność wpływa na zły mikroklimat pomieszczeń, przez to rozwijają się grzyby, a w konsekwencji ma to wpływ na złe samopoczucie i stan zdrowia mieszkańców.

Osoby przebywające w pomieszczeniach skażonych w zależności od stopnia zawilgocenia i zagrzybienia oraz czasu przebywania zapadają na różnorakie choroby oraz cierpią na poważne dolegliwości związane z układami: pokarmowym, oddechowym, krążenia czy odpornościowym.

Dlaczego wykwity pleśniowe w pomieszczeniach są szkodliwe i w jaki sposób dochodzi do zakażeń? Dlaczego usuwanie wilgoci w domu jest tak ważne?

Tak naprawdę to nie sama pleśń jest dla nas najbardziej szkodliwa, to toksyczne związki przez nią wydzielane. Grzyby są bardzo szkodliwe dla alergików, ale nie tylko, ponieważ osoby, które wcześniej nie borykały się z problemem alergii, przebywając w zagrzybionych pomieszczeniach, mogą niestety z łatwością na nią zachorować. Problem pojawia się przy zdiagnozowaniu jej, ponieważ często objawy są bardzo podobne do objawów grypowych (bóle mięśni i stawów, bóle głowy) więc łatwo pomylić początki alergii ze zwykłą infekcją.

Najczęstszymi problemami zdrowotnymi spowodowanymi wdychaniem skażonego grzybami powietrza są infekcje skórne, zapalenie zatok oraz odczuwalne ogólne rozbicie i przemęczenie organizmu. Poza tym są one przyczyną występowania astmy, zapalenia krtani, problemów z oddychaniem (tzw. zadyszka) oraz zaburzeń pracy żołądka i jelit.

Działanie toksyn wydzielanych przez grzyby ma niestety również ścisły związek z powstawaniem chorób nowotworowych. Dokładniej mówiąc toksyny wydzielane przez grzyby to tak zwane mikotoksyny, czyli produkt metabolizmu grzybów i to na ich wdychanie możemy być najczęściej narażeni. Mogą prowadzić one do wstępnych schorzeń szpiku, zaburzeń pracy i uszkodzeń wątroby, aż do powstania w najgorszym przypadku zmian nowotworowych.

Reasumując, grzyby pleśniowe stanowią duże zagrożenie dla naszego zdrowia poprzez infekcje, uczulenia i swoją toksyczność. Niestety stanowią one najliczniejszą grupę w świecie organizmów żywych. Z tymi aeroalergenami stykamy się praktycznie na co dzień, nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale również w środowisku zewnętrznym.WaterSmile Poland Sp. z o.o.
|
ul. Gutenberga 24
,
Gliwice
,
Śląskie
|
44-164
Polska
(32) 724 86 42
|
|