Poznaj przyczyny występowania wilgoci w budynkach mieszkalnych i przemysłowych


Wilgoć w domu lub firmie to sytuacja, która wpływa na zdrowie domowników oraz komfort użytkowania nieruchomości. Istotne jest, by niezwłocznie po ustaleniu przyczyny zawilgocenia zlikwidować jego źródło i przywrócić odpowiednią gospodarkę odprowadzania wilgoci. Jakie jednak są przyczyny występowania tego problemu? Z tego tekstu dowiesz się więcej.

1. Zawilgocenie technologiczne

Najczęściej pojawia się w nowych budynkach i jest związane z nadmiarem wody, która była używana podczas prac wykończeniowych. Warto byś pamiętał, że wilgotność masowa murów po zalaniu wynosi średnio 20% a posadzek betonowych od 8 do 10%. Zbyt duża ilość wody może zwiększyć ten parametr i działać na niekorzyść lokatorów danej nieruchomości.

2. Zawilgocenie kondensacyjne

Ten rodzaj pojawiania się wilgoci zazwyczaj jest następstwem błędów budowlańców konstruujących daną nieruchomość. Chodzi o niedostateczny stopień izolacji termicznej przegrody i późniejszego niewłaściwego użytkowania budynku.

3. Wilgoć z powodu starzenia

Każdy budynek się starzeje i trzeba liczyć się z tym, że upływ czasu będzie działać niekorzystnie na jego strukturę. Materiały budowlane tracą swoje właściwości i odkształcają się, co może to prowadzić do przepuszczania wilgoci.

4. Zmiany stosunków wodnych

W tym wypadku przyczyną występowania wilgoci jest podniesienie się poziomu wód gruntowych lub zaniedbane systemy odpowiedzialne za drenaż i meliorację.

5. Zdarzenia losowe

W tym wypadku, przyczyn pojawienia się wody może być wiele. Najczęściej mamy do czynienia z awarią instalacji wodno-kanalizacyjnej, dachu lub rynny. Częste są również powodzie lub nadmiar wód opadowych.

Działaj szybko i zdecydowanie!

Nieważne, jaka jest przyczyna pojawienia się wilgoci w Twoim domu lub firmie, istotne jest, byś szybko zareagował. Wilgoć może bowiem wpłynąć negatywnie na Twoje zdrowie i przyczynić się do powstawania grzyba lub pleśni. Bardzo częsty jest również zauważalny wzrost kosztów ogrzewania oraz ryzyko wtórnego zawilgocenia. Gdy wiesz już, co powoduje wilgoć, zajmij się osuszaniem. Najlepszym sposobem będzie wynajęcie profesjonalistów, którzy dysponują odpowiednim sprzętem w postaci osuszaczy wilgoci.

WaterSmile Poland Sp. z o.o.
|
ul. Gutenberga 24
,
Gliwice
,
Śląskie
|
44-164
Polska
(32) 724 86 42
|
|