Niebezpieczna wilgoć! Jak walczyć z alergią na pleśń?

Wysoki poziom wilgoci w pomieszczeniach często wiąże się z obecnością pleśni, to znaczy szkodliwych dla zdrowia grzybów powstających najczęściej na ścianach. Z pleśnią możemy mieć kontakt każdego dnia: w domu, szkole, czy też w miejscu pracy. Niektóre osoby w takich warunkach zaczynają kichać, kaszleć, a także łzawią im oczy. Te pierwsze objawy to oznaki alergii na pleśń, która na dłuższą metę może wywołać zapalenie gardła, czy zatok, a przede wszystkim po prostu złe samopoczucie. Długotrwałe przebywanie w zbyt wilgotnych pomieszczeniach może mieć dramatyczne skutki zdrowotne u każdego człowieka, o czym pisaliśmy w poprzednim wpisie.

Alergia na pleśń - co robić?

Każda osoba inaczej radzi sobie z alergią w zależności od jej natężenia. Lekka alergia na pleśń może powodować dyskomfort podczas przebywania w tego typu pomieszczeniach, z kolei silne uczulenie może wiązać się z napadem duszności i wizytą na ostrym dyżurze. Szczególnie niebezpiecznie jest połączenie alergii z astmą. Osoby narażone na napady alergiczne powinny zdecydowanie pozbyć się źródła pleśni, np. poprzez zainwestowanie w osuszacze powietrza. Prawidłowy poziom wilgoci w domu powinien utrzymać się pomiędzy 45 a 65% przy temperaturze 20-25 stopni Celsjusza.

Doraźne rozwiązania

Często nie jest od nas zależne to, czy przebywamy w zbyt wilgotnych pomieszczeniach. Najgorzej, jeśli alergicy muszą zmagać się z takimi warunkami w miejscu pracy, czy w szkole. Jeżeli nie uda się pozbyć źródła pleśni, jaką jest wilgoć, to wtedy konieczne jest zaopatrzenie się w lekarstwa antyalergiczne. Tabletki antyhistaminowe, dostępne w aptece bez recepty, sprawdzą się przy umiarkowanych alergiach. Na alergię powodującą nieżyt nosa polecane są kortykosteroidy, które może przepisać lekarz. Podczas problemów z zatokami warto regularnie płukać nos solą morską.

Do doraźnych sposobów na walkę z podwyższonym poziomem wilgoci należy również regularne i intensywne wietrzenie pomieszczenia.

WaterSmile Poland Sp. z o.o.
|
ul. Gutenberga 24
,
Gliwice
,
Śląskie
|
44-164
Polska
(32) 724 86 42
|
|