Jak skutecznie osuszać pomieszczenia narażone na wilgoć?


Wilgoć jest problemem, który dotyczy wielu rodzajów pomieszczeń. Na częsty kontakt z nią narażone są nie tylko domy mieszkalne, pomieszczenia gospodarcze, hale czy magazyny, ale i baseny.

Miejsca te mają kontakt z dużą wilgocią z uwagi na proces parowania wody. Wilgotność tą należy kontrolować oraz obniżać do poziomu akceptowalnego zarówno dla ludzi, jak i budynku basenu. Dzięki temu, obiektowi zostanie zapewniona odpowiednia ochrona, co zabezpieczy go przed ewentualnymi uszkodzeniami.


W osuszaniu skutecznie pomogą osuszacze basenowe. Najczęściej stosuje się osuszacze ścienne oraz kanałowe. Urządzenia przeznaczone do montażu naściennego, nie tylko pozwalają oszczędzić wolną przestrzeń, ale i nie rzucają się w oczy. Ich instalacja nie jest skomplikowana oraz nie wymaga dodatkowych podłączeń.


Alternatywą dla montażu bezpośrednio w hali basenu, jest instalacja osuszacza za ścianą. Podłączenie takiego urządzenia możliwe jest dzięki obecności kanału powietrza zasilającego i powrotnego. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że jest ono niemalże niewidoczne - w hali basenu zauważalne są jedynie kratki wentylacyjne.


Często stosuje się także osuszacze energooszczędne. Udział świeżego powietrza, które może zostać domieszane wynosi 30%. Zastosowanie odzysku energii o podwójnym obiegu oraz krzyżowym przepływie powietrza, umożliwia zwiększenie wydajności osuszania do około 20% w porównaniu ze standardowymi osuszaczami.


Dużym powierzchniowo basenom poleca się szczególnie stosowanie osuszaczy o wysokiej wydajności oraz dużym natężeniu przepływu powietrza. Ich praca polega na procesie cyrkulacji, z możliwością domieszania do 20% świeżego powietrza. Urządzenia te sprawdzą się szczególnie w dużych basenach sektora publicznego. Celem zapewnienia maksymalnej wydajności urządzeń, zaopatruje się je dodatkowo w specjalny płytowy wymiennik ciepła.


Każdy z osuszaczy wyposażony jest w zintegrowany obwód wymiany ciepła, dzięki któremu osuszone powietrze zostaje podgrzane oraz powtórnie wprowadzone do basenu. Dla każdego z modeli dostępne są różnorodne opcje, a także odpowiednie oprzyrządowanie, takie jak wężownica wody gorącej, wymiennik ciepła, sterownik mechaniczny, elektroniczny oraz wiele innych.


Nie należy zapominać, że zachowanie odpowiedniej wilgoci jest ważne nie tylko z uwagi na stan budynku, ale zdrowie oraz samopoczucie w nim przebywających. Warto więc zadbać o odpowiednie jego osuszenie, które pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji.


WaterSmile Poland Sp. z o.o.
|
ul. Gutenberga 24
,
Gliwice
,
Śląskie
|
44-164
Polska
(32) 724 86 42
|
|