Jak się pozbyć wilgoci z piwnicy?

Wilgoć w piwnicy może być skutkiem zalania, podniesienia wód gruntowych, wady nieszczelnej izolacji, zbyt dużych opadów deszczu. Każdy z tych przypadków jest inny, jednak zawsze konieczne jest wysuszenie ścian i usunięcie źródła problemu. Na początku należy sprawdzić poziom wilgotności ścian w piwnicy, który wykonuje się za pomocą wilgotnościomierza lub metody karbidowej. Jeżeli procent wilgoci wynosi powyżej 8, osuszanie trzeba rozpocząć natychmiast. Badania warto powtórzyć po zakończeniu pracy nad osuszaniem ścian.

Groźne skutki wilgoci w piwnicy

Wilgoć w piwnicy często idzie w parze z grzybami i pleśnią. Mogą one nie tylko niszczyć ściany, ale również negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie domowników. W skrajnych przypadkach grzyb na ścianie może być przyczyną astmy, a nawet chorób nowotworowych. Ostre zawilgocenie piwnicy może przenieść się na ściany parteru w domu. Dlatego nie warto bagatelizować podwyższonego poziomu wilgoci w piwnicy, tylko szybko zająć się osuszaniem pomieszczenia!

Od czego zacząć?

Jeżeli sytuacja jest kryzysowa, a wilgoć nie jest skutkiem nagłego zalania, to pierwszym sposobem na pozbycie się jej jest remont. Najważniejsze jest uzbrojenie ścian i podłogi w izolację przeciwwilgociową. Proces ten należy wykonać starannie i szczelnie, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości. Jeżeli jednak nie masz czasu ani możliwości, by przeprowadzić remont, to możesz zastosować metodę iniekcyjną. Polega ona na wprowadzeniu preparatu uszczelniającego w otwory w murze i jednoczesnym osuszaniu ścian.

Jaki osuszacz wybrać do piwnicy?

Najmniej inwazyjnym sposobem na walkę z wilgocią są domowe osuszacze powietrza, które będą pochłaniać wilgoć z podłogi i ścian. W przypadku bardzo wysokiego stopnia zawilgocenia najlepiej sprawdzi się osuszacz kondensacyjny, jednak wymaga on również wysokiej temperatury w pomieszczeniu. Jeżeli Twoja piwnica jest zimna i nieogrzewana, to wybierz bardziej uniwersalny osuszacz adsorpcyjny. To urządzenie dostosowuje się do temperatury i wilgoci. W razie wątpliwości możesz skonsultować się z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci wybrać najlepszy osuszacz powietrza do Twojej piwnicy!

WaterSmile Poland Sp. z o.o.
|
ul. Gutenberga 24
,
Gliwice
,
Śląskie
|
44-164
Polska
(32) 724 86 42
|
|