Dlaczego wychodzi grzyb na ścianie

Grzyby pleśniowe, inaczej zwane wykwitami na ścianach, to organizmy, które w sprzyjających dla siebie warunkach bardzo szybko się rozmnażają. Wystarczy im brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza i duża wilgoć, aby w mig się rozprzestrzenić. Wykwity działają niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie osób znajdujących się w ich otoczeniu. Kolejnym problemem jest fakt, iż bardzo ciężko jest się ich na dobre pozbyć.

Warunki sprzyjające powstawaniu grzybów

Większość z nas wie, że za grzyby odpowiedzialna jest wilgoć. Jej źródeł jest jednak bardzo dużo. Przede wszystkim sprzyjającymi warunkami do rozwijania się grzybów i wilgoci są pomieszczenia, w których nie działa wentylacja, brak tam prawidłowego przepływu powietrza i panuje umiarkowana lub niska temperatura. Niezależnie od tego, czy dom jest stary, czy nowo wybudowany, w każdym z nich może pojawić się wilgoć. W pomieszczeniach, w których zamontowane są bardzo szczelne okna, może dochodzić wysokiego stopnia wilgoci, ponieważ w takiej sytuacji opary powietrza nie mają gdzie ujść.

Przyczyny zewnętrzne

Nie zawsze przyczyną powstawania pleśni są warunki panujące wewnątrz mieszkania. Dużo może zależeć również od środowiska zewnętrznego, a więc gleby, która otacza fundamenty domu. Jeżeli na parterze lub w piwnicy widoczne są zacieki to znak, że woda z gruntu przenika w ściany i podłogę. Kolejnym problemem jest przemarzanie ścian zewnętrznych, o czym świadczą ciemne naloty na narożnikach i krawędziach ścian. W tych przypadkach należy rozważyć naprawę izolacji poziomej ścian fundamentowych, a także osuszyć ściany i fundamenty.

Usterki instalacji wodno-kanalizacyjnej

Różnego rodzaju usterki instalacji wodnej mogą tworzyć na ścianach zacieki. Problem ten pojawić się może również wtedy, gdy zawodzi system odprowadzania wód deszczowych lub po prostu zła konstrukcja budynku. Takie zacieki na ścianach łatwo zauważyć, lecz trudniej się ich pozbyć. Przede wszystkim należy zadbać o prędką naprawę usterki, a w szczególnych wypadkach o remont instalacji.

Pozbądź się na dobre źródła wilgoci w domu!

Grzyby lubią rozwijać się pod tapetami i warstwami farby, dlatego przed rozpoczęciem dekorowania ścian w nowym mieszkaniu lub domu sprawdź poziom wilgoci w pomieszczeniach. Inną przyczyną powstawania grzybów na ścianach wewnętrznych są mostki termiczne - wówczas w narożnikach, na styku ścian pojawia się grzyb związany z brakiem docieplenia muru i skraplaniem się wilgoci. Mostki termiczne tworzą się również, gdy w murze przebiegają nieocieplone rury wodociągowe. Pamiętaj, że samo usunięcie wykwitu nie wyeliminuje problemu - trzeba pozbyć się jego źródła.

WaterSmile Poland Sp. z o.o.
|
ul. Gutenberga 24
,
Gliwice
,
Śląskie
|
44-164
Polska
(32) 724 86 42
|
|